Levesek elkészítése

Leves receptek


Az emberi szervezet napi folyadék igényének egy részét a leves biztosítja!

Számtalan változata, elkészítési módja szerint lehet előétel vagy tartalmas főfogás - édes, sós, savanyú vagy csípős - hideg vagy meleg - hígabb vagy krémesebb - készülhet húsból, csontokból, zöldségekből, gyümölcsökből.

Nyáron a hűsítő gyümölcslevesek, könnyedebb zöldséglevesek pótolják az izzadással elveszített folyadékot, a hűvösebb idő beköszöntével a melegen tálalt, gazdag leveseket részesítjük előnyben.

Megfázásos, influenzás időszakban gyógyító hatású lehet egy nagy tányér gőzölgő húsleves, hiszen folyadék- és gazdag ásványianyag-tartalma segíti az immunrendszer hatékonyabb működését, enyhíti a torokfájást és az orrdugulást... hívja fel a figyelmet a webbeteg.hu

Néhány meggondolandó további jótanács, amit érdemes betartani.

    Hagyjunk időt a levesfőzésre, a lassú tűzön jobban kioldódnak a tápanyagok, így hatékonyabban hasznosulnak szervezetünkben.

    A leves előételként étvágygerjesztő, az emésztést beindítja, fokozza.

    Tálalási mennyisége általában 200-250 ml (például erőleves, gyümölcsleves, krémleves). Ettől nagyobb mennyiség azok számára ajánlott, akik testtömegcsökkentő étrendet követnek, mert a nagyobb mennyiségű folyadék megtelíti a gyomrot, fokozza a jóllakottság érzetet Akik az ebédet levessel kezdik, azok kevesebb kalóriát fogyasztanak el más ételekből.

    Fogyókúra esetén nem ajánlottak a magas beltartalmi értékű levesek, valamint a habarással, rántással, tejszínnel sűrített változatok sem. Helyette érdemes a zöldségkrémlevesek (például póréhagyma, cukkini, cékla, gomba, spenót) közül választani, amelyeket a saját anyagukkal turmixolással lehet besűríteni.

    A főételként tartalmasabb, húsokat, zöldségeket és levesbetétet is magába foglaló ragulevesnek magas a beltartalmi értéke, kalóriában gazdag, nagyon laktató, ezért az ajánlott fogyasztási mennyisége ~500 ml, ezután elég lehet egy könnyedebb második fogás.

    Levesből érdemes egyszerre nagyobb mennyiséget készíteni. Hűtőszekrényben állagvesztés nélkül 2-3 napig is eláll, sőt az ízek összeérése miatt még finomabb is lehet.

    Levesben a keményítő egy része cukorrá alakul, így általában a leves jobb ízű másnap, mint frissen. A megmaradt friss leves mindig kerüljön hűtőbe.

    Arra érdemes figyelni, hogy hűtőből kivéve csak akkora adagot melegítsünk fel ismét, amennyi biztosan elfogy. A melegítés után megmaradt levest már ne tegyük vissza a hűtőbe.

    Az alaplevet (legyen az zöldség- vagy húsleves alaplé) - mivel nem tartalmaz könnyen romlandó alapanyagot - fagyasztóban hosszú ideig megőrizhetjük, és számtalan étel elkészítéséhez felhasználhatjuk a későbbiekben.

    Azokat a hozzávalókat, amelyeket nem fogyasztunk el, de szükség van az intenzív ízükre (főtt paprika, hagyma, egész bors, stb.), tegyük szűrőbe vagy vászonzsákocskába. Az étel elkészültével így egyben kiemelhető a levesből.

    Mindjárt az iduláskor kerüljön kevés só a levesbe (hagyma dinsztelésbe), ezáltal jobban kijönnek az ízek. Összességében literenként 10 g sóval kell számolni.

    Száraz fűszer már a főzés elején, míg a friss a vége előtt kerüljön a levesbe.

    A leves alkotóik szakaszosan kerüljenek a főzőlébe, hogy a végén minden egyformán "al dente" legyen.

    Levestészta csak akkor legyen a levesben kifőzve, ha abból másnapra nem marad. Különben a tésztabetét kocsonyássá válik.

    A leves mindig csak gyöngyözve főjön, így kerülhető el a zavarossá válás.





Tovább a levesbetétekhez

Tovább a leves alaplevekhez





További ajánlott leves receptgyűjtemények

Tovább a levesbetétekhez


Vissza a főoldalra

Honlapunkat folyamatosan frissítjük.

A kínálatunk folyamatosan bővül, érdemes gyakran visszatérni.


Facebookon is minden a falusi turizmusról

www.facebook.com/falusiturizmus/
Friss hírek, újdonságok, érdekességek

https://www.facebook.com/falutur/
A falutur.hu Facebook oldala

Nagy Szálláskatalógus a Facén

Magyarországi szállások gyűjteménye (magánszállások, panziók, hotelek)










Googlekeresés a falutur.hu honlapcsalád oldalain