Konyhai technológiák

Fermentálásról általában


A fermentálás egy ősrégi módszer az élelmiszerek tartósítására (savanyítására), melegítés vagy mesterséges tartósítószerek nélkül, amely szinte minden kultúrában ismert volt. Ide tartozott például a zöldségek sós lében való tárólása vagy a besózásuk is.

A fermentálás viszonylag egyszerű folyamat, amely során a szerves anyagok a környezetünkben található mikroorganizmusok enzimjeinek segítségével átalakulnak.

Aszerint, hogy az erjesztési folyamatban milyen mikroorganizmusok vesznek részt, különféle típusú fermentációkról beszélhetünk.

Az uborka úgynevezett laktofermentálással készül, amit tejsavas erjesztésnek is nevezünk. Ebben a lactobacillus baktériumfajok dominálnak.

A fermentált ételek fogyasztása

Van néhány olyan ételtípus, amelynek fogyasztását csak fokozatosan lehet elkezdeni. A fermentált élelmiszerek is ebbe a körbe tartoznak, főleg akkor, ha esetleg emésztőrendszeri problémáink is vannak. A szakértők tanácsai szerint rövid ideig érlelt, 7–10 napig fermentált levekkel (a lé ivásánál egy teáskanálnyi lével) érdemes kezdeni.

Kezdőként érdemes lehet a fermentált italokkal próbálkozni

Ha ennek fogyasztásával nincs problémánk, akkor fokozatosan emelhetjük az adagunkat, míg eljutunk a napi háromszor fél pohárnyi fermentált léig, amelyet étkezés előtt fogyasztunk. Ezután kezdhetünk ismerkedni a fermentált zöldségekkel is. Persze ha már valamennyire hozzá vagyunk szokva az ilyen ételekhez, például rendszeresen fogyasztunk savanyú káposztát, akkor kicsit bátrabbak is lehetünk.

A fermentált élelmiszerek fogyasztása nem mindig ajánlott!

Bár a fermentált ételek rendkívül egészségesnek számítanak, bizonyos helyzetekben nem javasolt a fogyasztásuk, vagy egyenesen tilos is lehet. A fermentált élelmiszerekre specializálódott FerMentor blog szerint aktív emésztőrendszeri fekély esetén, a Crohn-betegség aktív szakaszában, illetve a légúti allergiás időszakban tilos ilyen élelmiszereket fogyasztani, de számos más esetben is érdemes körültekintőnek lenni.

Így készül a fermentált zöldség

A felforralt, majd kihűlt vízhez keverjünk literenként nagyjából 20 gramm sót, majd ezt öntsük bele a feldarabolt zöldségekkel lazán feltöltött befőttesüvegbe! Ha szeretnénk, akkor fűszer is mehet az üveg aljára, vagy akár rétegezve is, bár az ajánlások szerint a fűszerezést elengedhetjük, amikor még csak ismerkedünk az otthoni erjesztéssel.

Fontos, hogy a zöldségeket teljesen lepje el a lé. A lényeg, hogy a lezárt üveg teteje alatt végül csak maximum 1–1,5 cm maradjon.

A lezárt üveget tegyük közvetlen napfénytől védett, nagyjából 20–22°C-os helyre! Az érés hamar beindul, körülbelül három nap után pedig akár már a levét is meg lehet kóstolni.

Ami még fontos lehet: ha túlzottan nagy nyomás uralkodik az üvegünkben, akkor engedjük ki. Ehhez nem kell levenni a kupakot, elég csupán meglazítani. Ekkor sziszegve távozik a szén-dioxid. Fontos, az esetleg eltávozott levet pótoljuk, ha a zöldségek a víz fölé kerültek volna.

Amikor késznek ítéljük a fermentált zöldséget, hasznos hűtőbe tenni, mert így hetekig eláll. A hidegben pedig lelassul a tejsavbaktériumok működése.

A fermentálás boszorkánykonyhája Ha elég profivá válunk, akkor a fermentálás további trükkjeivel, illetve a fűszerezésben rejlő lehetőségekkel is megismerkedhetünk. Kreációinknak csak a kreativitásunk szabhat határt. Érdemes megjegyezni, hogy nem csupán sós megoldások léteznek. Például fermentált üdítőket szeretnénk készíteni gyümölcsök felhasználásával, akkor a cukor és a méz is jól jöhetnek. Ekkor viszont számos egyéb dologra is oda kell figyelni!.





Honlapunkat folyamatosan frissítjük.

A kínálatunk folyamatosan bővül, érdemes gyakran visszatérni.


Facebookon is minden a falusi turizmusról

www.facebook.com/falusiturizmus/
Friss hírek, újdonságok, érdekességek

https://www.facebook.com/falutur/
A falutur.hu Facebook oldala

Nagy Szálláskatalógus a Facén

Magyarországi szállások gyűjteménye (magánszállások, panziók, hotelek)






Googlekeresés a falutur.hu honlapcsalád oldalain