Sütemények, torták

Piskóta sütés


Hat tojásos változat

6 tojás
6 evőkanál búza finomliszt
6 evőkanál cukor
egy csipet só

A piskótát előmelegített sütőben kell sütni, ezért már most kapcsold be a sütőt, és állítsd 180 fokra. Vigyázz, a légkeverés +10-20 fokot jelent a sütéskor, tehát ilyenkor maximum 160 fokra állítsd. A tepsit kend ki vajjal vagy margarinnal, vagy béleld ki sütőpapírral (szilikonos sütőpapírral, arra nem ragad a tészta).

A tanyasi tojásnak általában élénkebb színű a sárgája, így a belőle készített piskóta is szebb lesz. (Ha nem jutsz ki a piacra, akkor a boltokban néz meg a tojáson szereplő kódot, az első számjegy ugyanis a csirke tartási körülményeire utal. Az 1-es a tanyasi, szabad tartású, a 2-es az alternatív vagy mélyalmos tartású, míg a 3-as a ketrecben tartott tyúkok tojása. De tudni kell, nem a tyúktartás módja, hanem a tyúk takarmányozása határozza meg a tojás minőségét (sárgaságát)!

Válaszd szét a tojások sárgáját a fehérjétől! A fehérjébe nem kerülhet a sárgájából egy csepp sem, mert akkor nem fog felverődni a hab! A tojás feltöréséhez használj tojásonként két poharat (Ha a sárgája megsérül a tojás feltörése közben, inkább tedd félre, vagy öntsd a többi tojássárgájához a fehérje egy részét is.) A már szétválasztott sárgáját és fehérjét ezután külön-külön öntsd át a keverőedényekbe.

A tojásfehérjéhez adj egy csipet sót, majd kezdd el (robotgéppel) felverni. A fehérje először habos lesz, majd kifehéredik, majd egész keményre verődik (a tálat megbillentve az alján nincs folyósabb anyag).

Keverd tovább a habot, közben add hozzá kanalanként(!) a cukrot. (csak keverés után add hozzá a következő adag cukrot). A hab így tovább keményedik.

Kanalanként add hozzá a masszához a tojások sárgáját is. Ez egyben sűríti és színezi a piskótát.

Most jön a legkényesebb rész: a liszt hozzákeverése a masszához. Ezt nagyon óvatosan kell csinálni, ezért a robotgép helyett ajánlatos a fakanál használata! Legjobb, ha a lisztet kanalanként szitálod a piskótatésztába. Biztos, ami biztos, tehetsz a liszttel együtt egy kis csomag sütőport is a tésztába, így kisebb az esélye, hogy összeesik.

Figyelj rá, semmiképp se add hozzá a lisztet egyben vagy nagy adagokban a masszához, mert összeesik a tojáshab, így a tészta sütéskor nem emelkedik meg, nehéz, tömör állagú maradhat.

Amikor már teljesen elkeverted a lisztet (a tálat megdöntve az alján, oldalán nem látsz lisztmaradékot), öntsd át a kivajazott vagy sütőpapírral (lehetőleg szilikons sütőpapírt használj!) bélelt tepsibe. Simítsd el minél egyenesebbre, a piskótatésztából a sarkokba(!) is jusson.

A tepsit tedd az előmelegített sütőbe.

A piskóta előbb egy kicsit megkel, majd átsül. Addig hagyd a sütőben, amíg a teteje aranybarnává válik – ez általában 30 percet vesz igénybe. (Mielőtt kivennéd, szúrj bele egy hústűt, ezzel ellenőrizheted, a tészta közepe is átsült-e. Ha nyers a tészta, ráragad a tűre – ilyenkor vedd lejjebb a hőfokot, hogy ne égesd el a tészta alját, és hagyd még 5-10 percig a sütőben.)

Figyelj rá! Amíg sül a piskóta, ne nyisd ki a sütő ajtaját, mert összeeshet a tészta! (Ha nem üveges a sütőd ajtaja: a kész piskóta finom illatot áraszt, ebből is meg lehet állapítani, mikor készül el.)

A kész piskótát vedd ki a sütőből, és borítsd ki egy rácsra, hogy egyenletesen hűljön ki. (Sütőpapírra a továbbiakban nincs szükség.)

Tipp:

Kakaós (barna színű) piskótát úgy készíthetsz, ha az utolsó kanál liszt helyett egy kanál kakaót teszel a tésztába.





Honlapunkat folyamatosan frissítjük.

A kínálatunk folyamatosan bővül, érdemes gyakran visszatérni.


Facebookon is minden a falusi turizmusról

www.facebook.com/falusiturizmus/
Friss hírek, újdonságok, érdekességek

https://www.facebook.com/falutur/
A falutur.hu Facebook oldala

Nagy Szálláskatalógus a Facén

Magyarországi szállások gyűjteménye (magánszállások, panziók, hotelek)






Googlekeresés a falutur.hu honlapcsalád oldalain