Köret receptek

Tarhonya

Fontos! A pihentetés fóliában, vagy vékonyan olajjal lekenve történjen!

Az alapanyag tarhonyának készítve olajon pirítással indul, levesbetétnek készítve csak kifőzés olajos vízben

A tarhonyakészítés nem a legrövidebb folyamat, viszont az idő tetemes része nem munkával, hanem passzív várakozással telik. Először tésztagyúrás, aztán pihentetés, majd jön a formázás és a szárítás. Ha a mai vacsorához szeretnénk elkészíteni, akkor gondoljuk át újra, és inkább legyen ez a holnaputáni köretünk. Tervezzünk előre, és fogjunk hozzá minél hamarabb.

A nyolctojásos változat azt jelenti, hogy 1 kg liszthez 8 tojásra lesz szükségem. Természetesen, ha fele- vagy negyedekkora mennyiséggel szeretnék dolgozni, akkor arányosan csökkenteni kell a tojás mennyiségét is. Sót is lehet beletenni egy csipettel, de mivel főzés közben is sózzuk a vizet,nem feltétlenül szükséges.


---------------------------------
Készíthető liszt keverékekből!

A liszt a búzás verziónál nem jelent problémát, használhatunk finom- és réteslisztet, vagy ezek keverékét.

Készíthetjük továbbá rizsliszt és gluténmentes kenyérliszt keverékével, fele-fele arányban. Kizárólag kukorica- vagy rizslisztből – illetve a kettő keverékéből – sem lehetetlen küldetés száraztésztát készíteni, de kissé nehezebb dolgunk lesz, mintha a fent említettek valamelyikét használnánk.

Ha még biztosabbra akarunk menni, plusz ruganyosságot adhatunk a tésztának úgy, hogy fél kiló liszthez adunk egy evőkanál útifűmaghéjat vagy egy csapott kávéskanál guarlisztet. Ez természetesen a hagyományos, búzás verzióhoz nem szükséges, hiszen ott éppen a lisztben található glutén adja meg a tészta rugalmasságát.

---------------------------------
Reszelős módszer

A tésztakészítés egyszerűbb változata, ha amikor megvan a kiválasztott lisztünk, hozzáadjuk a villával kissé felvert tojásokat. Miután alaposan elkevergettük, lassan, fokozatosan gyúrjunk bele kézzel annyi vizet, amennyi egy kifejezetten kemény, de még éppen gyúrható tésztához szükséges.

Sűrűbbnek kell lennie, mint amikor más száraztésztát készítünk. Ha kellőképpen összeállt, akkor tegyük a hűtőbe legalább egy órára – de az se baj, ha többre –, hogy a tésztánk jól kipihenhesse magát.

Fogjuk a tésztát, és a nagy lyukú reszelőn, akárcsak egy sajtot, lereszeljük. Meglehetősen változatos nagyságúra esik szét így a tésztánk, amit persze a lisztes tenyerünkkel való hengergetéssel tovább kell formázni addig, amíg kis, golyószerű formákat nem kapunk.

Vagdalós módszer

egyáltalán nem olyan hosszadalmas, mint ahogy elsőre gondolnánk, és így nagyjából azonos méretű tarhonyákat fogunk kapni, ami a reszelős módszerről nem igazán mondható el.

A tésztát körülbelül 3 mm-re nyújtottam, majd először hosszába vágtam fel vékony csíkokra, utána pedig keresztbe. Ezeket is át kell görgetni a tenyerünkkel, de itt már jóval kevesebb idő és energia kell hozzá, mint a reszelős változatnál.

Ennek a tökéletesített verziója az, amikor a hosszába felvágott csíkokat előtte egyenként henger alakúra sodortam, és úgy vágtam fel. Ez a legidőigényesebb változat.

Az elkészült tarhonyánkat szárítás előtt vagy után szitáljuk át, ami azért fontos, mert ha sok liszttel együtt kezdjük el főzni, könnyen kulimásszá válhat az ételünk.

Főzése tapadásmentes bevonatú edényben némi olajban pirítás. Amikor már kellemesen aranybarna, öntsük fel körülbelül másfélszeres mennyiségű forró vízzel, sózzuk meg, és fedő alatt, alacsony hőmérsékleten pároljuk.

---------------------------------
személyenként
12 dkg liszt,
annyi tojás, ahány 12 dkg liszt,
kevés só,
és annyi kis víz, amitől összeáll a tészta

Gyúrás apránkét kevés vízzel, majd gombócolás a reszeléshez. Alapos lisztezés, előszárítás min. 1 óra, inkább másnap a reszelés

---------------------------------
aprítógéppel (?!)

2 db tojás
20 dkg rétesliszt
1 csipet só
Elővettem a késes aprítógépet a polcról, és a két tojást beleütöttem.

Kimértem a réteslisztet, a felét hozzáadtam a tojásokhoz.

Az aprítógéppel összekevertem néhány pillanat alatt.

Ezután a maradék réteslisztet is hozzáöntöttem, és pulzálva néhány pillanat alatt "összeállítottam" a tésztát.

Ezután kivettem és kézzel szépen összegyúrtam. Volna. Elkövettem egy hibát ugyanis. Két kisebb tojáshoz adtam a 20 dkg lisztet, és igen kemény, szinte morzsás lett a tésztám. Gyúrtam én kézzel, de nem lett olyan szép, tökéletes. Sebaj. Több kisebb darabra osztottam és 4 db-ot az aprítógépbe dobtam. Megszórtam egy csipetnyi liszttel. Na jó, ez éppen öt db volt.

Elindítottam az aprítógépet és pár pillanat múlva, mikor levettem a fedelét, ezt láttam.

Ott voltak a tarhonya szemek az aprítógépben! Még néhányszor,megismételtem az utóbbi műveletet addig, amíg az összes tésztából tarhonya nem lett. Adagonként egy kiterített tiszta konyharuhára szórtam és most várom, hogy megszáradjon és egy üvegbe zárva várja majd az alkalmat, hogy felhasználásra kerüljön.

Remélem száradás után is megőrzi a szép sárga színét, hiszen ezért is készítettem rétesliszttel. Állítólag, ha ilyen liszttel készítjük a tésztát, akkor nem szürkül be mire megszárad. Hát, ennek nagyon örülnék.

A hozzávalók között só is szerepel, de én most nem adtam hozzá. Méghozzá azért nem, mert azt is hallottam valahol, hogy ha nem azonnali felhasználásra készítjük, akkor ne tegyünk bele sót.


---------------------------------
Marharagu tarhonyával

0,5 kg marhahús
10 dkg füstölt szalonna
1 nagy fej hagyma
15 dkg paradicsompüré
1 sárgarépa
4 szem fokhagyma
2 babérlevél
1 dl száraz vörösbor
só, bors

marhalábszárat szeljük nagy kockákra, a szalonnát és a hámozott vöröshagymát kicsire, a répát és a fokhagymát pedig karikára.

Először kisütjük a szalonnát, majd hozzátesszük a húst. Kérgesen halványbarnára sütjük, utána egy tányérba szedjük, a fennmaradó zsiradékon pedig megsütjük egy kissé a sárgarépa-karikákat. Szintén kiszedjük őket a zsiradékból, és most áttetszően csillogóan üvegesre pirítjuk a hagymát is.

Visszatesszük a lábasba a húst és szalonnát – valahogy nekem ez a „pakolászós” módszer vált be a legjobban, így lesz minden pont olyan ízű és állagú, ahogy szeretem –, hozzáadjuk a fokhagymát, és azzal is rövid ideig sütögetjük. Ezután megy bele a paradicsompüré, a babérlevél, a só és a bors, majd felöntjük egy jó adag vízzel. Lepje el bőven, mert most többórás puhulási folyamat vár a húsra.

ha már úgy érezzük, hogy félig kész, öntsük rá a bort is, de azt akár ki is hagyhatjuk, anélkül is jóízű lesz. A sárgarépa viszont már csak akkor menjen bele, amikor szinte teljesen puha a hús, azzal együtt főzzük teljesen készre.




Honlapunkat folyamatosan frissítjük.

A kínálatunk folyamatosan bővül, érdemes gyakran visszatérni.


Facebookon is minden a falusi turizmusról

www.facebook.com/falusiturizmus/
Friss hírek, újdonságok, érdekességek

https://www.facebook.com/falutur/
A falutur.hu Facebook oldala

Nagy Szálláskatalógus a Facén

Magyarországi szállások gyűjteménye (magánszállások, panziók, hotelek)






Googlekeresés a falutur.hu honlapcsalád oldalain